سه‌شنبه 25 اردیبهشت 1403

گران‌ترین آثار هنری ایران در حراجی های جهان

در میان همه رخدادهایی که با پسوند هنری در جهان رخ می دهند، حراج های هنری احتمالا یکی از مهمترین مسیرها برای ارتباط میان هنر و اقتصاد بوده و ایرانی ها نیز چندسالی است که در این حراجی ها حضور دارند.

مجله مهر – یوسف سیفی: امروزه هم حراج آثار هنری از طرفداران قابل توجهی برخوردار شده و هم خرید و نگهداری از این آثار یا همان کلکسیونری تا حد زیادی مهم و حائز ارزش تلقی می شود.

در این میان آثار هنری ایرانی جایگاه ویژه ای در حراج های مهم بین المللی پیدا کرده اند و با قیمت های قابل توجه به فروش می رسند.

حراج کریستی خاورمیانه

حراج کریستی خاورمیانه سالانه دوبار توسط خانه حراج کریستی در دبی برگزار شده و عمدتا آثاری از هنر معاصر کشورهای خاورمیانه در آن عرضه می‌شود. هنرمندان ایرانی در دوره‌های مختلفی از این حراج رکورد دار بوده اند. فرهاد مشیری، کوروش شیشه‌گران، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان، شیرین نشاط، فرامرز پیلارام، رضا درخشانی، صداقت جباری، رکنی حائری‌زاده، صادق تبریزی، عذرا عقیقی، گلناز فاتحی و مسعود عربشاهی برخی از هنرمندانی بودند که آثارشان در این حراجی عرضه شده است.

121087_332.jpg

این حراج در واقع شعبه ای از بنگاه بزرگ حراج کریستیز است که دفاتر اصلی آن در لندن و نیویورک مستقر است و در نقاط مختلف جهان به برگزاری حراج های بین المللی آثار هنری می پردازد.

در دور هجدهم این حراج آثار ایرانی متعددی شرکت داشتند که ۱۰۰ درصد آنها فروخته شده و دو اثر از هنرمندان ایرانی نیز مقام های چهارم و پنجم را کسب کردند.

به خصوص مجسمه بهمن دادخواه چهار برابر تخمین اولیه و نقاشی حامد صدرارحامی جوان‌ترین هنرمند ایرانی حاضر در این دوره، سه برابر قیمت اولیه و فروش قابل ملاحظه آثار بهمن محصص، سونیا بالاسانیان، فرهاد مشیری و..‌. از جمله موفقیت‌های چشمگیر ایرانیان در شامگاه هجدهم مارس دوبی بود.

نقاشی انتزاعی از سهراب سپهری و یک نقاشی خط از سیدمحمد احصایی هر یک ١۶١ هزار دلار در آخرین دور این حراجی فروخته شده است.

اثر جوان‌ترین هنرمند ایرانی حاضر در هجدهمین حراج کریستیز، حامد صدرارحامی، بیش از سه برابر تخمین اولیه، ٣٨ هزار دلار فروخته شد؛ این اثر سه لته‌ای از مجموعه «ایران‌بانو» است که با عنوان «چرا نه؟» عرضه شد.

این دوره از حراج کریستی دبی، ۱۰۰ میلیون دلار فروش داشته است.

حراج بونامز در لندن

حراج خاورمیانه ای بونامز یکی از شعبه های این خانه حراج انگلیسی است که آخرین دوره آن چندی پیش و با درخشش آثار ایرانی در لندن برگزار شد.

c87ac2a1774865a9e630d52d89b57921_L.jpg

در دور گذشته این حراج در سال گذشته، هنر ایران با حضور ٤٢ اثر از ٣٤ هنرمند حضور پر رنگ‌تری از رقبايش داشت و اثرى بدون عنوان از سهراب سپهری با قیمت ١٤٦ هزار و ٥٠٠ پوند رکورددار این حراج شد و هنرمندانی نظير زنده‌رودى، احصايى، مشيرى، درخشانى، كيارستمى، آغداشلو و پيرهاشمى در آن شرکت داشتند.

در این حراج حسین زنده رودی با فروش ٩٨ هزار و پانصد پوند، فرهاد مشیری با ٧٢ هزار و صد پوند و محمد احصایی با ٦٨ هزار و پانصد پوند جایگاه‌های چهارم تا ششم را از آن ايران کردند.

حضور آثار ایرانی در این حراج طی سال های گذشته افزایش یافته و اکنون آثار هنرمندان ایرانی عضو اصلی این خانه حراج محسوب می شود.

Check Also

معرفی رودخانه های مازندران

معرفی رودخانه های مازندران رود، آبی است روان که از به هم پیوستن آب چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text