دیدنی های مکزیکوسیتی

شهر مکزیکوسیتی (Mexico City)
مکزیکوسیتی که در قرن شانزدهم میلادی به دست اسپانیایی ها بر ویرانه های تنوکتیتلان، پایتخت قدیمی آزتک ها، ساخته شد، امروز یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای جهان است. این شهر پنج معبد آزتک که بقایایشان شناسائی شده اند، یک کلیسای جامع (که بزرگترین کلیسای قاره است) و شماری بناهای عمومی قرن نوزدهمی و بیستمی چون کاخ هنرهای زیبا را در خود جای داده است. خوشیمیلکو که در بیست و هشت کیلومتری جنوب مکزیکو سیتی واقع شده، با شبکه کانال ها و جزایر مصنوعی خود، گواهی بر تلاش آزتک ها برای ساخت زیستگاهی مناسب در محیط زیستی ناسازگار است. سازه های شهری و روستایی این منطقه که از قرن شانزدهم به بعد و در دوران مستعمراتی ساخته شده اند، به شکل بی نظیری تا امروز حفظ شده اند.
اماکن دیدنی مکزیک در شهر مکزیک اغلب اوقات زمین لرزه روی می دهد اما آسیب زیادی نمی رساند به علت وقوع زمین لرزه آسمانخراش در این شهر کمیاب است و بلندی ساختمانها تابع مقرراتی است که برای احتراز از آسیب زمین لرزه وضع شده است از زمان پدید آمدن آتشفشان کوچک موسوم به پاریکوتین در فلات مرکزی زمین لرزه روی داده است زیرا پاریکوتین بخارهای زاید زیر زمین را دفع می کند.
میدان زوکالو چشم و چراغ مکزیکو است انسان در این میدان وسیع با آن ساختمانهای مجللش سرسام می گیرد همه خطهای اتوبوس و تراموا از زوکالو می گذرد و هزاران عابر پیاده در روز از آنجا می گذرند فروشندگان دوره گرد این میدان همه چیز از توله سگ و بلیت بخت آزمایی گرفته تا حبوبات و جواهر دزدیده شده می فروشند از بارها و رستورانهای درجه دوم این میدان همیشه صدای موسیقی شنیده می شود.
برجسته ترین ساختمان این میدان نمازخانه ای است همگانی که با سنگهای پرستشگاه بزرگ آزتکها ساخته شده است بزرگترین جنگ میان اسپانیاییها و سرخپوستان در همین میدان صورت گرفت که سرانجام موکتسوما را در کاخش سنگباران کردند و کشتند.
در محل کاخ موکتسوها امروز کاخ دولتی که مقر رییس جمهوری مکزیک است قرار دارد. در تالارها و اتاقهای این کاخ یادگارهای گرانبهایی دیده می شود که از زمان حمله اسپانیاییها به جای مانده است.
کاخ چاپولتپک بر فراز تپه ملخها و رو به روی پاسو دو لارفورما یکی از زیباترین خیابانهای سراسر قاره آمریکا اکنون تبدیل به موزه شده است این کاخ که به دستور ماکسیمیلیان در آغاز حکومتش ساخته شد مدتها مقر ریاست جمهوری مکزیک بود و سپس به دستور رییس جمهور کاردناس قرار شد که آن را به عنوان یک بنای تاریخی حفظ کنند.

کاخ ویسبرگال
شهر مکزیکو فرای دوالورده در ۱۷۹۰ بر روی ویرانه های کاخ کورتز پلان ۱:۱۰۰۰ این ساختمان چندین بار گسترش یافته و اکنون دارای سه حیاط خلوت طاقگان دار است خزانه کلیسای جامع مکزیکو ساخته لورنسورودریگس در ۱۷۴۹ تا ۱۷۶۸ پلان ۱:۶۰۰ طرح بنا تقارن محوری دارد.
سالها پیش از ورود باستانشناسان به تئوتی هوآکان نویسندگان جهانگرد این مکان اساطیری را یافته بودند. در سال ۱۸۰۴ الکساندرفن هامبولت ماوشگر در ادامه سفر خود به آمریکای مرکزی چنین نوشت: تنها بناهای یادبودی در دره مکزیکو که حجم یا اندازه اش یک اروپایی را تکان می دهد بقایای دو هرم در تئوتی هوآکان است.
این شهر ویران که تنها یک دهم آن حفاری شده در سی مایلی شمال شرقی مکزیکوسیتی در دره کوهی به ارتفاع ۷۰۰۰ پا از سطح دریا جای دارد. نزدیک به سال ۵۰۰ ق. م که این شهر باستانی دوران طلایی خود را می گذراند نزدیک به دویست هزار نفر جمعیت داشت و نه تنها نخستین و بزرگترین کلان شهر نیمکره غربی که نیرومندترین شهر آمریکای مرکزی در آن زمان بود از همین جاست که تاریخ مکزیک آغاز می شود زیرا در اینجا زمینه مساعد برای توسعه اقتصاد دینی سیاسی در سرزمینهای بلند مکزیکی وجود داشت نفوذ شهر تا پانصد مایل دورتر یعنی به گواتمالای امروزی رسید هر چند از ساکنان این شهر شیوه زندگی یا رویدادهایی که در اینجا رخ نمود اطلاعی در دست نیست.
هنرهای نمایشی شهر
شهر مکزیکو یکی از مهمترین مراکز فرهنگی در آمریکای لاتین است که از بسیاری جاها اسپانیانی زبانها را به سوی خود می کشاند کاخ هنرهای زیبا یک تالار اثرا و کنسرت در منطقه وسط شهر قرار دارد که در آن فعالیت های فرهنگی صورت می
گیرد هنر باله و کنسرت در این مرکز اجرا می شود گالری هنرمندان بسیاری از دورترین نقاط دنیا را به خود جذب می کند.
مکزیکوسیتی، مقصد اصلی گردشگری کاتولیک های جهان
براساس نظرسنجی یک سایت معتبر گردشگری اسپانیایی، شهر مکزیکوسیتی، پر بیننده ترین مقصد مذهبی کاتولیک های جهان معرفی شد.
به عقیده کارشناسان، وجود کلیسای گوداولوپ (Guadalupe) یا کلیسای مریم مقدس در این شهر، عامل اصلی ورود میلیون ها زائر مسیحی به مکزیک و بازدید از جاذبه های مذهبی مناطق مختلف آن بوده است.
کلیسای گوادولوپ، یکی از کلیساهای قدیمی شهر مکزیکوسیتی است که در اعتقاد کاتولیک ها پس از ظاهر شدن مریم مقدس بر یکی از کشاورزان منطقه در سال ۱۵۳۱ ، بنا شده و تبدیل به یکی از مهم ترین زیارتگاه های مسیحیان شده است

دیدنی های مکزیکوسیتی

دیدنی های مکزیکوسیتی

دیدنی های مکزیکوسیتی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

captcha

Please enter the CAPTCHA text

چهارفصل