پنج‌شنبه 30 فروردین 1403

طلاق دغدغه جدی مازندران است

به گزارش خبرنگار مهر، سعید آرام عصر شنبه در نشست با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته بهزیستی  در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد، با بیان این که سازمان بهزیستی مولود انقلاب است افزود: این سازمان بارویکرد عدالت اجتماعی و عدالت فراگیر تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه سرمشق فعالیتهای سازمان بهزیستی تلاش برای بهتر زیستن است تصریح کرد: هفته بهزیستی تلاشی مضاعف برای حل مشکلات کودکان بی سرپرست، کودکان خیابانی و افراد نیازمند است.

مدیرکل بهزیستی مازندران تاکید کرد: رویکرد اساسی این سازمان در سال جدیدحرکت به سمت فعالیتها و اقدامات پیشگیرانه در حوزه فعالیتها و معلولیتها است.

آرام دغدغه روز جامعه را معضل طلاق برشمرد و گفت: تفاهم نامه ای بین بهزیستی و دادگستری بسته شده که در شش شهر استان اجرا می شود بر اساس این تفاهم نامه زوجینی که برای طلاق به دادگستری مراجعه ی کنند به بهزیستی معرفی و تحت مشاوره قرار می گیرند.

وی میزان پرونده های ارجاعی طلاق را یک هزار و ۹۷۰ پرونده اعلام کرد و افزود: بیش از ۹۰ درصد گروه سنی مراجعین رده سنی ۳۰ سال بوده اند که نشان دهنده رنج سنی جوان در بین گروه سنی طلاق است.

آرام با اشاره به چهار هزار و ۸۴ تماس با اورژانس بهزیستی استان اظهار داشت: دو هزار و ۲۹۲ تماس مرتبط با خدمات بهزیستی بوده و ۲۳ درصد تماس گیرندگان خانمها بوده اند.

وی بیشترین تماسها را در خصوص همسر آزاری کودک آزاری و طلاق و خدمتت تربیتی برشمرد.

مدیر کل بهزیستی مازندران مناطق حاشیه ای را مناطق پر خطر استان برشمرد که در آنها هشت پایگاه اجتماعی تاسیس شده که رویکرد اصلی، خدمات محوری است و در سه ماهه اول ۹۴ در هشت پایگاه به ۴۲۲ نفر خدمات اجتماعی ارایه شده است.

تشکیل ۱۹ تیم داوطلبان محله

مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه فعالیت‌های اجتماع‌محور در محله‌های پرخطر انجام می‌دهیم، اضافه کرد: ۱۹ تیم داوطلبان محله با ۳۲ نفر همیار محله کمیته راهبردی که مجموعه‌ای از افراد در آن تصمیم‌گیر هستند شکل گرفته است .

دکتر آرام با تاکید بر اهمیت آموزش کودکان و مهدهای کودک افزود:  ۷۷۲ مهدکودک در استان فعالیت می کنند که ۳۴۰ مهدکودک شهری، ۴۳۲ مهد روستایی و ۱۶ مهدحاشیه‌ که در مناطق آسیب‌ پذیر فعالیت می‌کنند و بیش از ۲۵ هزار کودک در این مهدها خدمات دریافت می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی مازندران از برگزاری جشنواره الگوی برتر فرآیند یادگیری و یاددهی و توانمندسازی مربیان برای نخستین‌بار در مازندران همزمان با سراسر کشور خبر داد و گفت: تا پایان مرداد ماه فراخوان شرکت در این جشنواره ارائه می شود.

وی با بیان اینکه ۲۸ کودک زیر سه سال در شیرخوارگاه  بهزیستی مازندران نگهداری می‌شوند ابراز داشت: ۱۸ مرکز غیر ذولتی به صورت هیات امنایی در کنار این مرکز توسط خیرین برای کودکان ۳ تا ۱۸ سال فعالیت می کنندو ۲۳۲ کودک در خانواده های جایگزین نگهداری می شوند و تحت پوشش بیمه آتیه قرار دارند.

افتتاح دو مرکز بهزیستی

مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه در هفته بهزیستی دو مرکز، یک مرکز در ساری برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال دختران و مرکز دختران بابل برای گروه سنی هفت تا ۱۲ سال افتتاح می‌شود، تصریح کرد: ۵ هزار و ۸۶۷ خانوارذر مازندران  مستمری بگیر بهزیستی هستند.

آرام با بیان اینکه دو هزار و ۱۸۵ نفر از زنان سرپرست‌ خانوار تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی  هستند ابراز داشت: ۵۵ درصد هزینه بیمه از محل یارانه ها و مابقی را سازمان بهزیستی تامین می کند.

این مقام مسئول با اشاره به وجود ۳۵۶ خانوار دارای دو قلو و چند قلو افزود:  ۸۴۶ کودک تا ۲ سالگی خدمات شیر خشک و تا ۶ سالگی خدمات حمایتی از بهزیستی دریافت می کنند.

وی با اشاره به اینکه بهزیستی مازندران در سال ۹۳ در حوزه اشتغال رتبه اول کشور را کسب کرد ادامه داد: ۲۸ میلیارد تومان تسهیلات از طریق اعتبارات دولتی و مبلغی هم از سوی بانک‌های خصوصی برای اشتغال گروه هدف اختصاص یافت،  که ۲ هزار شغل برای جامعه هذف ایجاد شد.

آرام در ادامه ابراز داشت: امسال تفاهمنامه‌ای بین بهزیستی، بنیاد مسکن  و بنیاد مستضعفان  امضا خواهد شدکه در محیط روستایی ۱۲۸ مسکن و در محیط شهری ۱۳۵ واحد و برای سایر گروه‌های زیرپوشش بیش از دو هزار واحد درنظر گرفته‌ایم و برای خانواده‌هایی که دارای دو معلول و بیشتر باشند، ۱۰ میلیون تومان کمک‌ هزینه بلا عوض مسکن اختصاص می‌یابد.

مدیرکل بهزیستی مازندران  میزان مشارکت مردمی و گروههای مختلف را  ۱۵ میلیارد ریال مشارکت نقدی و ۳۰ میلیارد ریال مشارکت غیرنقدی در سه‌ماهه نخست امسال اعلام کرد و افزود: بیش از ۴۵ هزار معلول در سامانه ارتباطی سازمان ثبت شده و از خدمات مستمر و غیرمستمر بهزیستی بهره مند می شوند.

غربالگری ناشنوایان

وی از خرید چهار میلیارد تومان خرید لوازم کمکی برای معلولین خبر داد و  غربالگری ناشنوایان برای ارائه خدمات به موقع کاشت حلزون تا سن قبل از ۶ سالگی  را با هرینه ۳۶ میلیون تومان از دیگر خدمات برشمرد که ۳۰ میلیون تومان از صندوق اعتبارات ارزی و مابقی را سازمان بهزیستی پرداخت می کند.

آرام معلولیت ضایعه نخاعی را از پرهزینه ترین معلولیتها برشمرد و اظهار داشت: ۵۷۰ معلول ضایعه نخاعی با ماهیانه ۱۲۰ هزار تومان از خدمات پرستاری برخوردار می شوند.

وی پیشگیری از اعتیاد را از اولویتهای معاونت اجتماعی برشمرد و افزود: ۴۰ مرکز خصوصی ترک اعتیاد و ۴۴ کمپ میان مدت به بیماران خدمات می دهند.

آرام غربالگری شنوایی، پیشگیری از تنبلی چشم، مشاوره ژنتیک، آموزش مهارتهای زندگی، اجرای طرح بشیر برای جلوگیری از طلاق و ایجاد بنیاد ژنتیک درسال ۹۴ را از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی برشمرد.

Check Also

خسارت سیلاب در غرب مازندران

اصلانی فرماندار شهرستان عباس آباد: 🔹سیل شب گذشته ۱۳ آبان ماه به تاسیسات زیر بنایی عباس‌آباد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text