شنبه 29 اردیبهشت 1403

روستای سنگچال

سنگ‌چال ، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران ایران.

آنگاه که در مسیر جاده هراز به سوی مازندران گام برمی دارید در 25 کیلومتری شهر آمل بر روی رودخانه هراز پلی بنام ” منگل ” قرار دارد ، از این پل به منطقه ای سرسبز و چشم نواز وارد میشوید که به روستاهای ییلاقی چلاو ، سنگچــال و فیلبند ختم می شود .

سنگچــال یکی از روستاهای ییلاقی بزرگ و پرجمعیت مازندران است و در دامنه ی کوه و منطقه ای جنگلی و سرسبز واقع شده است.

وجود چشمه های خنک و گوارا ، تپه های سرسبز و دیدنی و جنگل های انبوه ، زیبایی دوچندایی به این منطقه داده است .

این روستا که اهالی آنرا با پسوند عمــران می شناسند.

  • محله های سنگچال شامل

1- پیده سره : که در زبان محلی به خانه قدیمی میگویند که البته باید بگویم که برخلاف اسمش در آن خانه های نوساز و ویلایی ساخته شده است. ۲-جور سره : که این هم در زبان محلی به خانه پایین دست روستا میگویند. ۳-مست قلا:که این هم به معنی جای زندگی انسانهای سر مست و شاد است. ۴- شل کنار:که این هم به خاطر خاک شل منطقه به آن شل کنار میگوییند. ۵-فرنی کلاً :که به تپه روبروی روستا که از انجا کل روستا را میبینید میگویند ۶- آقا سر :به خاطر وجود نازنیین امامزاده محمد به این منطقه آقا سر میگویند آاب شرب روستا از دو چشمه تامین میشد که اکنون یکی از آنها قابل استفاده است که ما آنها را به نام چشمه هیتکا و چشمه دنگ میشناسیم و آبهای گوارا و خنک آن معروف در منطقه میباشد.اهالی این روستا به 14 تیره و فامیل متقسمند و این محل به چندین محله تقسیم شده و هر محله ای برای خود امکانات رفاهی مثل حمام عمومی ، مسجد، تکیه و حسینیه جهت عزاداری آل رسول (ص) دارند. در سنگچال 8مسجد به اسامی مسجد جامع – مسجد صاحب الزمان(ع) – مسجد محمدزاده – مسجد امامزاده ابراهیم – مسجد نریع – مسجد شلکنار – امامزاده محمد و مسجد سید محله. در محدوده سنگچال دو تکیه – دو حمام عمومی – دو امامزاده – یک نانوایی – سه قصابی – مرکز بهداشت – مرکز مخابرات – انجمن فارغ التحصیلان – انجمن فرهنگی و هنری(هیتکا) و تفرجگاههای فراوان وجود دارد.

طبق اطلاعات این روستا حدود 200 نفر پزشک در سطوح مختلف تخصصی تحویل جامعه داده است و مردمان مستعد و تحصیل کرده فراوانی دارد.

Check Also

متفاوت ترین هتل های ایران

10 مهر مصادف با 2 اکتبر روز جهانی معماری است، و در گوشه گوشه ایران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text