دوشنبه 31 اردیبهشت 1403

دریا کنار

درياكنار در 5 كيلومتري جاده كناره از بابلسر به فريدونكنار توسط شركت آتي ساز احداث شده و در آذر ماه 1358 پس از فروش قسمت عمده ويلاهاي احداثي به افراد حقيقي و حقوقي، مالكيت كلي شهرك از شركت آتي ساز منتزع و تاسيسات و مستحدثات و مشاعات آن برابر صورتجلسه اي تحويل نمايندگان قانوني مالكين وقت شهرك درياكنار شده است. بدين ترتيب از سال 1358 اداره امور شهرك به هيات مالكين سپرده شد.
اين شهرك از ابتدا بدون كمك هاي مالي دولت و شهرداري و صرفاً توسط خود مالكين اداره ميشود. موسسه شهرك دريا كنار تحت شماره 89 در تاريخ 19/11/1359 در اداره ثبت اسناد و املاك بابلسر به ثبت رسيد و سپس اساسنامه اصلاحي موسسه شهرك درياكنار در تاريخ 24/7/1383 به ثبت رسيد.
شهرک دریاکنار یک شهرک ساحلی مسکونی – تفریحی است که در امتداد “دریای خزر” و ۵ کیلومتری شهرستان بابلسر در مسیر بابلسر به فریدون کنار قرار دارد. احداث این شهرک ساحلی با حمایت محمد رضا شاه پهلوی و در اوایل دههٔ ۴۰ خورشیدی آغاز و در اواخر آن به پایان رسید که در زمان خود از جمله اولین و بزرگترین شهرک‌های ایران در سطح خاورمیانه به شمار می‌رفت.
دریا کنار که یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شهرک های مسکونی شمال ایران است و اکنون دارای بیش از ۱۷۰۰ واحد ویلا است. طراحی فضای باز و ویلاهای آن متاًثر از معماری غربی است و آقای “حسین امانت” طراح مشهور میدان و برج آزادی نیز در طراحی این شهرک سهیم بوده‌ است. این شهرک مسافتی بیش از ۲٫۷ کیلومتر درازای ساحل دریای خزر را به خود اختصاص داده و مساحت کل آن حدود ۳٫۱ کیلومتر مربع یا بیش از ۳۰۰ هکتار می‌باشد. دریا کنار از ۱۹ خیابان تشکیل شده و طول خیابان ورودی شهرک یا خیابان یکم معادل ۱٫۲ کیلومتر و فاصله خیابان یکم تا خیابان هفدهم برابر با ۱٫۸ کیلومتر می‌باشد.
این شهرک بدلیل واقع شدن در مجاورت دریای خزر و داشتن فضاهای سبز انبوه و محیط خانوادگی دلچسب، معروف شده‌ است. جاده‌های هراز، فیروزکوه، و کناره نیز امکان مسافرت‌های بین شهری را برای ساکنان شهرهایی چون تهران، ساری، بابل، و غیره فراهم نموده و اکثر مالکان و مستاًجران آن، ایام تعطیل به خصوص عید نوروز و فصل تابستان را در آنجا سپری می‌کنند.
خیابان‌های زوج شهرک به دریا می‌رسد که با سنگ هایی بزرگ پوشیده شده‌ است. در آخر خیابان یکم این شهرک، رستوران، مغازه‌ها و سرگرمی های گوناگون به همراه صندلی‌های ساحلی برای مردم در نظر گرفته شده‌ است. خیابان‌های ششم و هفدهم دریا کنار به ساحل شنا مرطبتند که دارای نجات غریق است. معمولاً در فصل‌های گرما ساحل خیابان ششم برای آقایان، و ساحل خیابان هفدهم برای بانوان فراهم می‌شود و هنگامی که یکی از دو ساحل مناسب شنا نباشد، ساحل دیگر از صبح تا ساعت ۳ مخصوص خانم‌ها و از ساعت ۳ به بعد در اختیار آقایان قرار می‌گیرد.

دریا کنار 2

دریا کنار 3

دریا کنار 4

دریا کنار 5

دریا کنار 6

دریا کنار 7

دریا کنار

 

Check Also

دشت نور

دشت نور مازندران

درباره دشت نور : مجتمع تفریحی و توریستی دشت نور دارای موافقت اصولی از سازمان …

3 comments

  1. بهترين شهرك تو شماله

  2. كامليا درويش

    جايه يه كافه خوب تو اسكله لب آب خيلي خاليه

  3. دریا کنار مال بابلسره دیگه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text