امکان پیشگیری از مرگ صدها غریق خزر با پیش‌بینی جریان‌های شکافنده

طی سال‌های 1383 تا 1392، هزار و 872 نفر در سواحل شمال کشور در اثر غرق شدگی جان خود را از دست داده اند و 69 هزار و 16 نفر از غرق شدن نجات یافته‌اند.

 

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، آمار ارائه شده از سوی فدراسیون نجات غریق و غواصی نشان می‌دهد در حالی که طی این دوره 10 ساله در مجموع 251 میلیون و 695 هزار و 398 گردشگر به سواحل سه استان ساحلی شمال کشور مراجعه کرده اند تعداد طرح‌های استحفاظی در استان مازندران 85 طرح، استان گیلان 60 طرح و استان گلستان تنها چهار طرح بوده است(براساس آمار سال 1392)

 

سواحل استان مازندران طی دوره 10 ساله 1383 تا 1392 در مجموع پذیرای 108 میلیون و 741 هزار و 957 نفر گردشگر بوده که هزار و 434 مورد تلفات ناشی از غرق شدن و 53 هزار و 724 مورد نجات از غرق شدن در این استان ثبت شده است. طی این دوره 10 ساله در مجموع چهار هزار و 439 نفر غریق نجات در دو هزار و 432 منطقه مورد اقبال آحاد مردم در این استان فعال بوده اند.

 

طی سال‌های 1383 تا 1392، استان گیلان هم پذیرای 110 میلیون و 983 هزار و 841 نفر گردشگر بوده که طی این مدت 12 هزار و 699 نفر توسط منجیان از غرق شدن نجات یافته اند و 421 نفر غرق شده اند. طی این سال‌ها هزار و 802 منطقه ساحلی در این استان مورد اقبال مردم بوده که در مجموع پنج هزار و 858 منجی در این مناطق فعالیت داشته اند.

 

استان گلستان هم با 31 میلیون و 969 هزار و 600 نفر گردشگر که عمدتا در 159 منطقه ساحلی با 228 نفر نجات غریق اسکان یافته بودند 17 مورد غرق شدگی و دو هزار و 593 مورد نجات از غرق شدن را به نام خود ثبت کرده است.

 

دکتر کاظمی نژاد، رییس مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در گفت‌و‌گو با ایسنا با ابراز تاسف از آمار بالای غرق شدگان در سواحل شمال کشور، عمده عامل غرق شدن شناگران دریای خزر را جریان‌های شکافنده عنوان و خاطرنشان کرد: پژوهشگاه از سال‌ها قبل به موازات فعالیتهای تحقیقاتی در زمینه جریان‌های شکافنده با همکاری سازمان مدیریت بحران و دستگاه‌های دیگر با تهیه بروشورهای آموزشی نسبت به اطلاع رسانی در خصوص مخاطرات این جریان‌ها در سطح عموم جامعه خصوصا گردشگران سواحل شمال کشور اقدام کرده است.

 

 

جریان های شکافنده

 

وی با بیان این که با پیش‌بینی و هشدار نسبت به رخداد جریان‌های شکافنده می‌توان میزان تلفات غرق شدگی در شمال کشور را به نحو قابل توجهی کاهش داد، اظهار داشت: در این راستا، پروژه‌هایی به صورت پایلوت در مناطقی از سواحل خزر اجرا شده و در صورت حمایت دستگاه‌های ذی ربط و تامین اعتبارات مورد نیاز می توان با مدل سازی و تحلیل وضعیت سواحل، میزان ریسک جریان‌های شکافنده در مناطق مختلف و احتمال رخداد این پدیده طی دو روز آینده را پیش‌بینی کرد.

 

گفتنی است، جریان‌های شکافنده یا جریان‌های تند برگشتی، جریان‌های موازی ساحل هستند که معمولا در فواصل معینی با یکدیگر برخورد کرده و با سرعت قابل توجهی به سمت دریا برمی‌گردند. این جریانها در محدوده آبهای کم عمق ساحلی به وجود می‌آیند و هر ساله سبب مرگ صدها تن از شناگران در سواحل خزر می‌شوند.

Check Also

خسارت سیلاب در غرب مازندران

اصلانی فرماندار شهرستان عباس آباد: 🔹سیل شب گذشته ۱۳ آبان ماه به تاسیسات زیر بنایی عباس‌آباد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text