کاهش تولید و احتمال خاموشی برق در مازندران

میزان بارندگی‌ها در کشور از ابتدای سال آبی (اول مهر) تا ۱۵ فروردین‌ امسال به ۹۹٫۸ میلیمتر رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال، ۵۱ درصد کاهش دارد و این افت بارش‌ها در مقایسه با میانگین متوسط ۴۹ ساله نیز از مرز منفی ۴۹ درصد عبور کرده است.
معاون هماهنگی توزیع شرکت مدیریت تولید ، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر ) پیش از این اعلام کرد که پنج استان آسیب پذیر در کشور وجود دارد که اگر مصرف برق از مرز ۵۷ هزار مگاوات بگذرد ، احتمال خاموشی در آنها وجود دارد و مازندران یکی از این استان هاست.
شرکت توانیر نیز بتازگی در گزارشی اعلام کرد بخشی از کمبود برق مربوط به نیروگاههای برق آبی است که به علت کمبود بارش و مشکل منابع آبی در پشت سدها رخ داده و چنین وضعیتی باعث شده تا کاهش سه تا سه هزار و ۵۰۰ مگاواتی تولید انرژی نسبت به سال گذشته رقم بخورد.
از سوی دیگر از مجموع ۵۰ درصدی کاهش تولید انرژی نیروگاههای برق آبی کشور، حدود ۱۵ درصد آن سهم غرب مازندران است.
شهرستان های غرب مازندران به دلیل برخورداری از موقعیت گردشگری همه ساله بخصوص در فصل تابستان پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگرند که میزان تقاضا و استفاده برای از وسایل سرمایشی به علت اوج گرما و شرجی بودن منطقه به دو برابر افزایش می یابد.
بر اساس تجربه سال های گذشته و اظهار نظر کارشناسان هواشناسی غرب مازندران ، میزان دمای هوا در برخی از ماه های فصل گرما بویژه ماه های تیر و مرداد در این منطقه به بیش از ۳۰ درجه سانتی گراد بالای صفر افزایش می یابد.
یک کارشناس مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران در این باره گفت : سال گذشته میانگین رشد مصرف برق در کشور حدود پنج درصد بود در حالی که به علت تداوم گرما و نیز گردشگرپذیری این منطقه این رقم به حدود ۸٫۵ درصد رسید.
حسن شفاعی تیرکی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود :‌ در فصل گرما حدود ۲٫۵ برابر میزان مصرف برق به علت استفاده مداوم از لوازم سرمایشی در این منطقه افزایش می یابد و با توجه به وضعیت موجود به نظر می رسد که تابستان امسال در زمان اوج مصرف به مدت ۲۰۰ ساعت با بحران کمبود انرژی مواجه شویم .
وی پیش بینی کرد در تابستان امسال میزان مصرف برق در زمان اوج بار به حدود ۶۶۰ مگاوات ساعت برسد و به تبع آن شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران با کمبود حدود ۱۰۰ مگاوات ساعت برق مواجه شود که تنها راه جبران آن مدیریت درست و هدفمند مصرف است .
این کارشناس شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران گفت که هم اکنون از مجموع ۵۷۷ هزار مشترک برق در این منطقه دستکم ۴۸۰ هزار مشترک خانگی و بقیه نیز تجاری ، صنعتی ، اداری و کشاورزی هستند.
شفاعی تیرکی افزود :‌ حدود ۵۰ درصد میزان مصرف برق را مشترکان خانگی تشکیل می دهند ولی در این میان حدود ۱۸۰ مشترک پرمصرف شناسایی شده اند.
** راهکارهای کاهش هزینه برق و پیشگیری از تکرار خاموشی ها
یکی دیگر از کارشناسان شرکت توزیع برق غرب مازندران نیز گفت :‌ در گام نخست آگاهی بخشی افکار عمومی نسبت به نحوه کاهش هزینه های برق خیلی می تواند در زمان اوج مصرف از تکرار خاموشی ها در این منطقه تاثیرگذار باشد.
سپیده سلطان کریمی افزود :‌ نرخ برق در ساعت های مختلف شبانه روزی متفاوت است درصورتی اگر مشترکان از چگونگی محاسبه نرخ برق در ساعت های متفاوت یعنی اوج مصرف و کم مصرف بدانند که قیمت هرکیلووات ساعت مصرف برق چه میزان است طبیعتا همراهی لازم را خواهند داشت.
وی توضیح داد :‌ به تعبیری اگر مشترکان بدانند درجه دمای کولر را بین ۲۴ درجه تا ۲۶ درجه سانتی گراد تنظیم کنند و نیز از لامپ های ال ای دی کم مصرف با نوردهی بالا و عمرمفید استفاده کنند و نکته مهم تر آنکه در زمان اوج بار از لوازم پرمصرف مانند ظرفشویی ، لباسشویی و سشوار استفاده نکنند خیلی می توانند به پیشگیری از اعمال خاموشی ها کمک کنند.
سلطان کریمی گفت : ‌گام های خوبی برای آگاهی بخشی در این منطقه برداشته شده و آن اینکه از مشترکان صنعتی خواسته شده تا در زمان اوج مصرف یعنی از ساعت ۱۲ تا ۱۶ و نیز مشترکان تجاری و اداری نیز از ساعت ۱۱ تا ۱۵ هر روز سعی کنند در مصرف برق صرفه جویی کنند و اگرچنین اتفاقی رخ دهد حدود ۲۵ درصد در مصرف برق صرفه جویی خواهد شد
** تخفیف حدود یک میلیارد تومانی بابت همکاری مشترکان پرمصرف
این کارشناس گفت : در پی تفاهم نامه ای که سال گذشته میان شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران و ۱۵۰ مشترک پرمصرف در این منطقه امضا شده خوشبختانه به علت همراهی و همکاری این تعداد مشترک در زمان اوج باراز تحفیف حدود یک میلیارد تومانی بهره مند شدند
سلطان کریمی افزود : امسال نیز چنین سیاست تشویقی اعمال خواهد شد و اکنون تفاهم نامه ای میان ۱۸۰ مشترک از جمله واحدهای صنعتی ، شالیکوبی ها ، جایگاه های سوخت و نیز واحدهای تجاری امضاء‌ شده و طبیعتا در فیش برق آبان ماه و یا آذر چنین تخفیف هایی در بهای برق آن ها اعمال می شود.
** جمع آوری انشعاب های غیرمجاز راهکار دیگر کاهش مصرف برق
این کارشناس جمع آوری انشعاب های غیرمجاز را دیگر راهکار کاهش میزان مصرف در زمان اوج بار معرفی کرد و گفت :‌ بخش عمده ای از انرژی الکتریکی با انشعاب های غیرمجاز هدر و مصرف می شود و چنین وضعیتی هم جای نگرانی دارد.
سلطان کریمی افزود :‌ با اینکه از سال ها پیش بویژه ۲ سال گذشته در جای جای مناطق آلوده مانورهای جهادی برگزار شد و تاحدودی در خیلی از این مناطق انشعابات غیرمجاز جمع آوری و با متخلفان برخورد قانونی صورت گرفت ولی همچنان این معضل وجود دارد.
براساس آمار منابع رسمی ، نزدیک به ۱۰ هزار انشعاب غیر مجاز در غرب مازندران شناسایی شده بود که حدود ۲۰ درصد تلفات شبکه هم ناشی از همین موضوع اعلام شد و طبق اظهار نظر مدیرعامل شرکت توزیع برق غرب مازندران از ابتدای امسال تا شهریورماه دستکم ۳۰۰ سارق برق به دادگاه معرفی شدند .
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران نیز گفت : برای پیشگیری از اعمال خاموشی ها و گذر از زمان اوج مصرف همراهی و همگامی مشترکان از مهم ترین انتظارات است.
کیوان فرح زاد بتازگی در دیدار با استاندار مازندران افزود :‌ در حوزه مدیریت مصرف برق اقدامات خوبی انجام گرفته و آن اینکه از حداکثر ظرفیت مولد های اضطراری (دیزل ژانراتور ) استفاده خواهد شد و نکته مهم تر آنکه استفاده از امکانات کنترل مصرف برق لوازم سرمایشی از راه دور در تمامی ادارات است.
وی ، ساماندهی واگذاری انشعاب موقت به سکونتگاههای فاقد مجوز ساخت با استفاده از ظرفیت های قانونی را از دیگر راهکارهای اساسی برای برون رفت از بحران خاموشی ها در تابستان امسال معرفی کرد.
او نقش رسانه ها ، مراکز علمی و آموزشی ، مبلغان دینی از جمله ائمه جمعه و حتی تبلیغات محیطی نیز دراین حوزه بسیار موثر دانست و گفت که خوشبختانه دراین بخش گام های موثری نیز برداشته شده است.
استاندار مازندران نیز پیش از این در گزارشی اعلام کرد که امروزه نیاز مردم به برق بسیار ضروری بوده و یک لحظه نبود آن غیرقابل تصور است.
محمد اسلامی از مسئولان بویژه فرمانداران سطح مازندران خواستار همکاری و همراهی بیشتر با شرکت توزیع نیروی برق در این استان شد.
وی ، معاون هماهنگی و امورعمرانی مازندران به عنوان نماینده عالی تام الاختیار استانداری در زمینه مدیریت مصرف برق در سطح این استان معرفی کرده است
شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران به ۵۷۷ هزار مشترک ، در قالب هشت شهرستان شامل هزار و ۲۵۱ روستا و ۳۱ شهر خدمات ارائه می دهد .

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

captcha

Please enter the CAPTCHA text

چهارفصل