چهارشنبه 20 تیر 1403

چشمان خیره مازنیها به آسمان

ساری – پنجشنبه نگاه همه مازنی ها به آسمان خیره شده بود چرا که آسمان استان در بازار شایعات هم شهاب باران شده بود و هم شاهد سقوط بشقاب پرنده ها بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، یک روز از شایعه سازی از وقوع آنچه که برخی از آن به سقوط بالگرد، هواپیمای داخلی و خارجی و یا بازگشت فضانورادان ایسگاه فضایی میر قزاقستان یاد کردند، می گذرد اما همچنان بر روی اصل خبر تردید وجود دارد.

پنجشنبه ای که گذشت، همه خبرها به آسمان مازندران ختم می شد و شایعه سقوط شی و بالگرد موجی از نگرانی را در آستانه نوروز بین مردم مناطق مختلف ایجاد کرد.

این شایعه از سخنان چند صیاد محلی شروع شد و بعد به سایت ها و رسانه ها سوق پیدا کرد و در ادامه اظهار نظر برخی افراد غیرکارشناس و غیرمسئول، آن را وسعت بخشید و اینک با گذشت ۲۴ ساعت معلوم شد که این واقعه از اصل بی اساس بوده است.

اعزام ۲۰۰ گروه گشت دریایی/اصل واقعه صحت ندارد

شایعه سقوط بالگرد یا هواپیما یا سقوط فضانوردان ایستگاه قضایی تمام هم و غم نیروها امدادی، اداره هوانوردی، دریابانی و بنادر و کشتیرانی را به خود معطوف کرد و به گفته معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران و جانشین شوری تامین استان، بیش از ۲۰۰ گشت دریایی برای بررسی این موضوع اعزام شده است.

علیرضا یونسی صبح جمعه در گفتگو با خبرنگار مهر، اصل واقعه سقوط بالگرد، هواپیما و هرچیز دیگر را صحیح ندانست و گفت: تاکنون هیچ منبع رسمی و مستندی این موضوع را تایید نکرده اند.

شهاب باران گمینیدس

وی با بیان اینکه شایعه سازی درباره رویت شی یا سقوط و بازتاب انتشار آن به این حد درست نبوده درحالیکه اصل قضیه مورد تکذیب واقع شده است.

وی بیان داشت: با این حال اداره هوانوردی فرودگاه، هلال احمر، گشت های دریابانی و دریانوردی برای رصد موضوع بسیج شدند که همه آنان موضوع سقوط شی آسمانی در دریای استان را تکذیب کرده اند.

در عین حال ربیع فلاح جلودار استاندار مازندران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه به هیچ وجه مسئله خاصی نبود که آنگونه و به صورت وسیع در سایت ها و رسانه ها به آن پرداخته شده است، گفت: بررسیها اصل موضوع را رد کرده است.

از شایعه شی تا موشک بالستیک و بشقاب پرنده

برخی سایت ها و رسانه ها هم موضوع رویت شی نورانی در آسمان مازندران را با هواپیمای جاسوسی، موشک بالستیک و بشقاب پرنده ربط داده اند که این موضوع از سوی مسئولان ذیربط با قاطعیت رد شده است.

انتشار این شایعات درباره هویت نامعلوم شی نورانی تاثیر نامطلوبی را بر بازار نوروزی مازندران گذاشت و به گفته برخی بازاریان مناطق مختلف مازندران، این مسئله موجب رکود بازار در روز گذشته شده است.

همچنین پاسخگو نبودن متولیان بخش های مرتبط در مواقع لزوم برای انتشار خبر صحیح و پیشگیری از بروز شایعات از دیگر عواملی بود که یک شایعه ساده را به سرخط خبرها در مازندران تبدیل کرده بود.

این وضعیت درحالیست که مدیریت بحران مازندران حدود دوهفته ای است پاسخگوی مشخصی ندارد و مدیر قبلی آن برای شرکت در انتخابات دوره دهم مجلس از سمتش استعفا کرده است.

در عین حال اظهار نظر برخی متولیان غیرمسئول دولتی و غیرکارشناس نیز، بازار شایعات را بیشتر دامن زد و برخی احتمال ارتباط شی نورانی با فعالیتهای فضانوردی کشورهای همسایه را تایید کرده بودند.

Check Also

خسارت سیلاب در غرب مازندران

اصلانی فرماندار شهرستان عباس آباد: 🔹سیل شب گذشته ۱۳ آبان ماه به تاسیسات زیر بنایی عباس‌آباد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text