چهارشنبه 20 تیر 1403

معرفی مازندران

معرفی کلی مازندران

مــازنــدران سرزمینـی با پیشینـه تاریخـی ارزشمند طبیعـی و سحر انگیـز بـرخـوردار از مــوهبت های فراوان الهی و مـردمی صمیمی و میهمان نواز کــه از دیر بــاز یکــی از بهتریـن انتخــاب های مـردم ایـران بـرای لـذت بـردن از یک سفــر خــوب بــوده است. از جمله توابع معروف دیدنی این استان می توان به ساری، نور، تنکابن، سوادکوه، کلاردشت اشاره کرد.

آب و هوای مازندران به دلیل وجود دریا، کوه و جنگل دارای دو نوع معتدل مرطوب و کوهستانی می باشد.

مساحت استان مازندران 1.46 درصد از مساحت ایران می باشد که حدود 23756/4 کیلومتر مربع می باشد که از این مساحت جنگل ها 973793 هکتار بوده، میانگین دمای سالانه آن 16 درجه سانتیگراد و میانگین رطوبت سالانه%73/4 است همچنین میانگین بارندگی سالانه در استان مازندران 977 میلی متر می باشد.

مازندران به خاطر جغرافیای گوناگون آن که شامل جلگه‌ها، علفزارها، بیشه‌ها و جنگلهای هیرکانی با صدها گونه گیاهی منحصر به فرد در جهان است و آب و هوای گوناگون آن از سواحل شنی با پست‌ترین نقطه، تا کوهستان‌های ناهموار و همیشه پوشیده از برف البرز و با داشتن یکی از هفت آتشفشان معروف دنیا، کوه دماوند، بسیار شناخته شده‌است.

گونه های جانوری در این استان بسیار متنوع و گوناگون می باشد که از میان آنها می توان به ببر(منقرض شده)، پلنگ، خرس، گرگ، گربه وحشی، روباه، خوک وحشی، خرگوش، آهو، بزکوهی، میش و گربه ایرانی اشاره کرد، از میان پرندگان قرقاول، شاهین، اردک، قو، کبک، تیهو، قمری، جغد، قوش، کرکس، کلاغ در این استان زیستگاه دارند. از خزندگان می‌توان به انواع مار و لاک‌پشت اشاره کرد. در کناره‌های ساحلی انواع پرندگان مهاجر از جمله اردک، غاز، پرلا، پلیکان و چنگر در فصول سرد سال دیده می‌شوند. در آبگیرها و رودهای استان نیز انواع ماهی فراوان است.

این استان شامل انواع رودها (هزار، چالوس، بابل رود و …) ، دریاچه ها (دریاچه شورمست، دریاچه ساهون، دریاچه دوخواهران، دریاچه گل‌پل و …)، سدها (لار، البرز، میجران و …) می باشد.

جنگل‌های مازندران یکی از منابع اصلی ثروت در کشورایران محسوب می‌شوند و این جنگل‌ها درتعدیل جریان هوا نقشی اساسی ایفا می‌کنند و  این منابع از نظر صنعت و گردشگری نیز بسیار مهم هستند .

Check Also

معرفی رودخانه های مازندران

معرفی رودخانه های مازندران رود، آبی است روان که از به هم پیوستن آب چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text