نارنگی‌های پیش‎رس در بازار مازندران

این روزها هنگامی که از کنار هر میوه‌فروشی رد می‌شویم در دستان هر کسی یک پلاستیک نارنگی سبز پیش‌رس وجود دارد و این نشان رونق دوباره بازار مرکبات است و در حال حاضر نیز نارنگی در بازارهای میوه شهرستان قائم‌شهر با قیمتی حدود ۳ هزار تومان در حال فروش است.

همچنین برداشت نارنگی پیش‌رس در ۵ هزار هکتار از باغات مرکبات مازندران این میوه پاییزی آغاز شده است.

محمد تقی شکوهی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران متوسط تولید هر هکتار نارنگی زودرس را ۲۳ تن اعلام کرد و گفت: پیش بینی می‌شود حدود ۱۲۰ هزار تن نارنگی پیش‌رس در استان تولید شود.

وی وضعیت محصول مرکبات در مازندران را مطلوب ارزیابی کرد و ادامه داد: از ۱۱۰ هزار هکتار باغ مرکبات استان، ۲۵ هزار هکتار نارنگی است که ۵ هزار هکتار آن نارنگی‌های‌ پیش‌رس است.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: باغداران از چیدن نارنگی‌های غیر پیش‎رس از جمله انشو و یافا که قند آن کامل نشده است، خودداری کنند.

این مسؤول خاطرنشان کرد: در حال حاضر نارنگی زودرس در بازار استان مازندران ۴۰ تا ۵۰ هزار ریال در هر کیلو گرم عرضه می‌شود.

شکوهی با اشاره به شرایط مناسب آب و هوایی و باردهی مناسب انواع درختان مرکبات، گفت: پیش‌بینی می‌شود تولید امسال مرکبات به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.

وی با توجه به اینکه سرمای زودرس پاییزی باز هم در کمین باغداران است، تصریح کرد: لازم است تا مسؤولان در زمینه بیمه باغات مرکبات و ترویج باغداران به انجام بیمه باغدارای و مرکبات اقدام کنند.

از آنجایی که شهرستان قائم‌شهر مهد مرکبات است لازم است تا مسئولان قائم‌شهری نیز در زمینه مکان مناسب جایگاه‌های خرید و فروش را مشخص و نیز سورتینگ‌داران نیز در زمینه لازم برای حفاظت و نگهداری درست محصولات کشاورزی اقدام کنند

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

captcha

Please enter the CAPTCHA text

چهارفصل