شنبه 29 اردیبهشت 1403

عوامل غیر طبیعی ریزش مو

– فشار و کشش

محکم بستن مو و مرتب بستن با کش سر ، تل ، گیره و کیلیپس و همچنین استفاده مکرر از بیگودی ، ماساژ و سشوار شایع ترین علت کم پشتی موی سر در جوانان و میانسالان خصوصا در ناحیه قوام سر می باشد .

2-خونریزی

خونریزی ناگهانی و یا زایمان خصوصا دو تا شش ماه بعد بعد از زایمان ، تب بالا و حتی حاملگی و تعمال جراحی می تواند باعث ریزش مو بشود . در این موارد ، با برطرف شدن ریزش مو و درمان بیماری زمینه اسپری ،ریزش مو برطرف خواهد شد .

3- عوارض برخی دارو ها

از علل دیگر ریزش مو می توان مصرف داروها را نام برد ، همه داروها باعث ریزش مو نمیشوند و حتی یک داروی خاص نیز در تمام افراد باعث ریزش مو نمی شود ، زیرا بعضی از افراد به داروهای خاصی حساسیت بیشتری دارند که مربوط به سیستم داخلی بدن در غیر فعال کردن و هضم دارو است . معمولا مصرف داروهای اعصاب و قرص های پیشگیری ا ز بارداری و همچنین داروهای قلبی ، کربنات لیتیم ، ستیگمن ، سایمتدن ، ایبوپروفین و … منجر به ریزش مو می شوند .

4- مواد شیمیایی

تماس شغلی با بورات سدیم باعث ریزش مو منتشره می شود . گاهی دهان شویه های حاوی اسید بوریک نیز باعث ریش موی مشابه می گردند . چناچنه سطح اسید بوریک مصرف شدهبالا باشد باعث طاسی کامل سر پس از ده روز می شود

5- تاثیر تغذیه

سو تغذیه به صورت عدم دسترسی به مواد غذایی و چه به صورت رژیم غذایی جهت کاهش وزن یکی از علت های ریزش مو می باشد . کمبود تغذیه پروتیین و اسید های چرب ضروری بدن که قادر به تولید آن نیست و باید از طریق غذا به بدن برسد موجب ریزش و حتی طاسی مو می شود . در بیماری کوراشیورکور ( سو تغذیه پروتیینی ) و هم ماراسموس ( سو تغذیه پروتئین ، کالری ) اغلب ریزش مو دیده می شود . شاع ترین علت ریزش مو در خانم ها از سنین نوجوانی تا میانسالی – کمبود آهن در بدن می باشد که با مصرف غذاهای آهن و یا قرص آهن این مشکل حل می گردد .

6-استرس ، شوک های ناگهانی و غم و اندوه

وجود استرس و فشار روحی ، ناراحتی و افسردگی می توانند از علل ریزش مو در افراد باشند . به عنوان مثال استرس از امتحان و یا افسردگی در جوانا امروزه به طور زیادی دیدهمی شود . با کنترل این هیجانات که البته اگر به وسیله خود شخص باشد نتیجه مطلوب تری دارد ، چون مصرف داروهای اعصاب نیز موجب ریزش مو در بعضی افراد می شود . غم و غصه نیز آنقدر در وضعیت مو موثر هستند که در مدت کوتاهی می توانند منجر به ریزش مو و سفید شدن و یا سفید شدن آنها گردند .

رشته های عصبی تحت تاثیر شوک های ناگهانی چنان ضربه ای چکش مانندی به ریشه مو وارد می آورد که مو توان نگهداری مو را از دست می دهد و د نتیجه موها شروع به ریزش می کنند

Check Also

جت اسکی موتور است یا قایق؟

جت اسکی و تاریخچه آن جت اسکی از کجا شکل گرفت؟ چه شرکتی آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text