یکشنبه 24 تیر 1403

دریای خزر

دریای خزر

که به دریای مازندران یا دریای کاسپین نیز معروف است از جنوب به ایران، از شمال به روسیه، از غرب به روسیه و جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری‌های ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود. این دریا ۴۰ تا ۴۴ درصد از کل آب دریاچه های جهان را تشکیل می‌دهد. دریای خزر در گذشته بخشی از اقیانوس تتیس بود که اقیانوس آرام را به اقیانوس اطلس متصل می‌کرد. دریای خزر بزرگ‌ترین پهنه آبی محصور در خشکی است. گاهی در طبقه بندی بزرگ‌ترین دریاچه جهان و گاهی درطبقه بندی کوچک‌ترین دریای خودکفای کره زمین قرار میگیرد و عمیق ترین دریاچه جهان می باشد.

طول آن حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر، عرض آن بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر و عمق آن در بعضی نقاط به حدود ۱۰۲۵ متر است. جالب است که بدانید با توجه به وجود تپه های مرتفع در کف دریای خزر، عمق این دریاچه در همه جا یکسان نیست  اما به طور کلی عمق خزر برای دریاچه زیاد است. لازم به ذکر است سطح دریای خزر در حدود ۲۸ متر پائین‌تر از سطح دریاهای آزاد است.

علاوه بر وجود گونه های ماهی های خوراکی، این دریاچه زیستگاه بیش از ۸۵۰ گونه جانوری و ۵۰۰ گونه گیاهی نیز است. اما علیرقم عمیق بودن خزر کوسه در آن وجود ندارد، چراکه آب آن شیرین است.

با توجه به استخراج حدود 350 هزار بشکه نفت دریای خزر از لحاظ اقتصادی نیز در اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هرچند که نباید آلودگی های ایجاد شده برای محیط ریست را نادیده گرفت.

با توجه به وجود ساحل با خزر استان مازندران یکی از مقاصد مهم گردشگری به شمار می رود. از شهرهای بی نظیر و زیبا این استان که جاذبه توریستی بسیار بالایی داردند می توان به شهرهای بابلسر، رامسر، متل قو یا سلمان شهر در شهرستان عباس آباد، نوشهر، چالوس، نشتارود و فریدونکنار اشاره کرد که کیفیت ساحلی خوبی دارند.

از آنجایی که مازندران یکی از مکان های توریستی ایران می باشد، برای تامین سلیقه های متفاوت سعی بر ایجاد فضاهای تفریحی، اقامتگاه های سنتی و هتل های لوکس در آن شده است.

Check Also

معرفی رودخانه های مازندران

معرفی رودخانه های مازندران رود، آبی است روان که از به هم پیوستن آب چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text