یکشنبه 24 تیر 1403

جت اسکی موتور است یا قایق؟

جت اسکی و تاریخچه آن

جت اسکی از کجا شکل گرفت؟ چه شرکتی آن را ساخت؟ پاسخ تمام این سوالات در سطر ذیل می باشد. اولین بار طرح جت اسکی توسط شرکت معروف کاوازاکی ژاپن به بازار روز عرضه شد. طولی نکشید که این موتور قایقی فوق العاده، خیلی سریع به صنایع کل دنیا معرفی شد.

پس از رونمایی اولین جت اسکی، شرکت کاوازاکی ژاپن در سال 1973 تصمیم گرفت نوع پیشرفته تری از این دستگاه را بازار عرضه کرد. این دستگاه از جنس فایبر گلاس ساخته شد که قدرت مانور بیشتری دارد. در طی زمان نوع فایبرگلاس این دستگاه از محبوبیت بیشتری برخوردار شد و طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرد.

جت اسکی موتور است یا قایق؟

جت اسکی در واقع نوعی موتور است که بر روی آب حرکت می کند. دلیل این مسئله هم شرکت های مهم موتورسازی هستند که موتور سیکلت هایی همچون هوندا ژاپن، بنلی ایتالیا، یاماها و … را تولید می کنند. پس در خواهید یافت این دستگاه مکانیکی تفریحی، قایق نیست، بلکه موتور است که قابلیت حرکت بر روی موج و آب های دریا را دارد.

جت اسکی به نوعی ورزش نیز محسوب می شود چون باید حرکات آکروباتیک و نمایشی بر روی امواج بلند دریا را انجام دهید. برخی فکر می کنند این تفریح مخصوص 1 سرنشین است، ولی علاوه بر این جت اسکی هایی هستند که ظرفیت 3 سرنشین داشته و قدرتی فوق العاده دارند. علاوه بر شرکت کاوازاکی که پیشتاز این موتور قایقی بوده شرکت دیگری نظیر بومباردیر و سیدو نیز آن را تولید می کند.

جت اسکی سیدو و نوع های مختلف آن

جت اسکی سیدو، محصولی از شرکت سیدو که نوع های مختلفی دارد. این محصول سیدو قابلیت 3 سرنشین داشته و طول آن به 3.5 متر و عرض آن به 1.2 متر می رسد. وزن این موتورهای قایقی بیش از 440 کیلوگرم می باشد که در نوع خود، اَبَر موتور به شمار می روند. پیشرانه جت اسکی سیدو 1494 سی سی سوپر شارژ می باشد. انواع سیدو به مدل های GTI35 و … دسته بندی می شوند.

سرعت جت اسکی چقدر است؟

تصور کنید سوار بر این موتور قایقی هستید و با سرعتی بیش از 100 کیلومتر در حال حرکت هستید. چقدر لذت بخش است تفریح بر روی موج های دریا و وزش خنک نسیم دریایی که صورت شما را لمس می کند. البته در برخی مدل های پیشرفته این دستگاه، سرعت جت اسکی به بیش از 130 کیلومتر می رسد. توجه داشته باشید لباس مناسب به تن داشته باشید، زیرا در هنگام سواری ممکن است امواج دریا شما را خیس کند.

“موتور جت اسکی” فوق العاده قوی است، زیرا هماطور که ذکر شد وزن این موتور های قایقی به بیش از 440 کیلوگرم بوده که به طبع، نیازمند موتوری قوی است. همین امر سبب شده تا شرکت ای مختلف موتورسازی که چندی پیش نام آن ها برده شد، مبادرت به ساخت موتورهایی قوی کنند تا هرچه بیشتر، قدرت نمایی برند خود را به رخ یکدیگر بکشند.

نکات مهم استفاده از جت اسکی

افرادی که این تفریح آبی را انتخاب می کنند باید به نکات و قوانین آن دقت ویژه ای به خرج دهند تا در زمان استفاده از این تفریح دچار مشکل نشوند. نکته اولی که باید رعایت شود، فاصله 100 متری از هر شناوری روی آب مثل: کشتی، قایق ها، ساحل، اسکله، شناگران، جت اسکی سواران دیگر و زباله های شناور روی آب است.

نکته دوم: سواری کردن به صورت موازی ساحل ممنوع بوده و حتما باید فاصله 100 متری رعایت شود.

نکته سوم: تنها در منطقه ای که مشخص شده می توانید از این تفریح لذت ببرید و از آن استفاده نمایید. نکته چهارم: حرکات نمایشی آکروباتیک، پرش در صورت حرفه ای نبودن فرد و دور درجا زدن کاملاً ممنوع است.

چرا که باعث پس گرفتن جت اسکی، سوختن الباقی تایم و پرداخت جریمه می شود. نکته پنجم: اگر در هنگام سواری، موتور قایقی چپ کرد، دسته های آن را رها کرده تا خود به روی آب آمده و به حالت اولیه اش بازگردد. دراین هنگام از پشت مجدد می توانید سوار شوید. اگر دسته های آن را ول نکنید آب به داخل موتور رفته و باعث سوختن آن می شود.

Check Also

صبحانه رژیمی

صبحانه های مفید برای کاهش وزن

کاهش وزن یکی از دغدغه های اصلی هر فردی است که مقداری از تناسب اندام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text