دوشنبه 31 اردیبهشت 1403

امسال سال پرباری برای تئاتر مازندران بود

ساری – کارشناس هنری حوزه هنری مازندران گفت: هنرمندان تئاتر استان در سال جاری در تمامی رویداد های مرکز هنر های نمایشی حوزه هنری کشور حضور داشتند و سالی پربار برای تئاتر استان بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، یاسر محمودی برنتی ظهر چهارشنبه در جمع کارشناسان حوزه هنری مازندران گفت: درخشش هنرمندان مازندرانی در بیست و سومین جشنواره  تئاترسوره ماه، هشتمین جشنواره طنز سوره و سومین جشنواره تئاترکودک و نوجوان سوره نوید روز های خوبی را برای تئاتر مازندران به همراه دارد.

وی در ادامه گفت: مهیار بریمانی کارگردان نمایش «خیر نبینی سعیده» بعد از دریافت جوایز کارگردانی، بازیگری و نویسندگی در جشنواره منطقه ای سوره ماه در جشنواره سراسری نیز با استقبال مخاطبان و هنرمندان روبرو شد.

محمودی گفت: سید حسین ساداتی با کارگردانی نمایش «آقای لیلی، خانم مجنون» نوشته محمد رضا کوهستانی با اجرای موفق و استقبال مخاطبان، رتبه سوم جشنواره را به گروه خود اختصاص داد.

 و ی بیان داشت: در پایان سال خوش برای هنرمندان تئاتر مازندران با شرکت در سومین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان سوره با اجرای رجبعلی فلاح نویسنده و کارگردان نمایش «پیرمرد و دریا» ادامه پیدا کرد و این گروه با دریافت سه جایزه کارگردانی، گروه بازیگران و عروسک گردانان و ساخت عروسک و مجوز اجرای عمومی در تهران مورد توجه داوران و مخاطبان قرار گرفت.

وی افزود: در سال جاری، در واحد هنرهای نمایشی، برگزاری یازدهمین جشنواره ملی تئاتر بومی تیرنگ، حضور در جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت و جشنواره منطقه ای از ایده تا بداهه به همراه  اجراهای متعدد عموم، نمایش نامه خوانی، فعالیت گروه های بچه های مسجد سال بیاد ماندنی برای نمایشگران این مرکز رقم زد.

چاپ منظومه از تاریخ مازندران توسط هنرمند مازنی

سید ولی هاشمی مسئول واحد فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری مازندران نیز گفت:  منظومه خاندان گیل ژاماسپی، اسپهبد خورشید، آیین تیرماه سیزده شو، نوشته سید حمزه کاظمی سنگدهی با محوریت تاریخ مازندران از ۱۵ لغایت ۲۵۰ هجری با زبان شاعرانه به نظم در آمده است، که این اثر اولین منظومه روایتگر تاریخ مازندران به چاپ رسید.

وی در ادامه گفت: از ویژگی های این منظومه، جز آثار ادبیات پایداری است که با لحن حماسی و پرداختن به گذرگاه های تاریخی خاص سه قرن اول هجری و نمود آن در مازندران است که در نهایت با روایت چگونگی شکل گیری حکومت علویان در مازندران پایان می گیرد.

هاشمی در پایان گفت: سید حمزه کاظمی سنگدهی از هنرمندان فعال واحد هنر و ادبیات پایداری است که آثار متعددی در زمینه شعر و مقاله از وی به چاپ رسیده است

Check Also

خسارت سیلاب در غرب مازندران

اصلانی فرماندار شهرستان عباس آباد: 🔹سیل شب گذشته ۱۳ آبان ماه به تاسیسات زیر بنایی عباس‌آباد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text