یکشنبه 24 تیر 1403

اتصال ۹۵ درصد روستاهای مازندران به شبکه فیبر نوری

امیر محمدزاده لاجوردی امروز در بازدید از طرح‌های فیبر نوری در چالوس با اشاره به اینکه 70 درصد ترافیک کشور در دست موبایل‌ها است، اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما  قدرت‌ها و مدیران تصمیم داشتند که پروژه‌های زودبازده را به نتیجه برسانند و از پروژه زیربنایی توسعه فیبر نوری در سراسر کشور غافل شدند.

وی افزود: با الزامات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده سعی بر آن داریم تا 80 درصد خانوارهای کشور تحت پوشش فیبر نوری قرار گیرند که در زمینه کسب و کار می‌توانند از خدمات فیبر نوری استفاده کنند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات، بیان کرد: این کار در کشورهای دنیا بین 8 تا 10 سال زمان می‌برد، اما در دولت سیزدهم تصمیم گرفته شد که در مدت حداکثر 4 سال و تا پایان 1403 این طرح به پایان برسد.

محمدزاده لاجوردی با اشاره به اینکه در مازندران اتصال به شبکه فیبر نوری از میانگین کشوری بالاتر است، گفت: اگر در روستاهای کشور 90 درصد اتصال فیبر نوری باشد روستاهای استان مازندران بیش از 95 درصد اتصال دارند و شهرستان چالوس نیز یکی از شهرستان‌های ممتاز در پوشش 100 درصدی فیبرنوری است.

وی با تاکید بر اینکه در هر نقطه و هر شهر تنها به یک اپراتور اختیار داده می‌شود، تصریح کرد: وزارت ارتباطات مشوق‌هایی را برای ایجاد  زیرساخت اولیه تهیه کرده و در اختیار اپراتورها قرار داده که اپراتورهای دیگر نیز می‌توانند با توجه به محدودیت منابع و گستردگی و پهناور بودن کشور حضور داشته باشند و پوشش در حوزه شبکه فیبر نوری ایجاد کنند و هیچ انحصاری جهت ایجاد پوشش در سراسر کشور وجود نخواهد داشت.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات با اشاره به اینکه براساس مصوبه روستاهای بالای 20 خانوار کشور تحت پوشش فیبر نوری قرار دارند، اضافه کرد: به طور متوسط بیش از 90 درصد روستاهای کشور متصل به اینترنت هستند و روستاهای باقی مانده گاهی در مناطق صعب‌العبور و دشوار هستند که در حال برنامه‌ریزی هستیم تا پایان سال جاری تعداد روستاهای برخوردار شبکه فیبر نوری را به 100 درصد برسانیم.

علی قاسمی، فرماندار چالوس با اشاره به اینکه 80 درصد خانوارها در کشور زیر پوشش فیبر نوری قرار می‌گیرند، افزود: با توجه به گستردگی جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران این 80 درصد پوشش تنها توسط یک یا دو شرکت مقدور نیست و این کار نیازمند این است که تمامی شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی که زیرمجموعه وزارت ارتباطات هستند، در این خصوص کار کنند.

وی کرد: خدماتی که به مردم بعد از اتصال اینترنت داده می‌شود باید مهم و راضی کننده باشد و مردم از برقراری اتصال به درگاه‌ها راضی باشند.

Check Also

خسارت سیلاب در غرب مازندران

اصلانی فرماندار شهرستان عباس آباد: 🔹سیل شب گذشته ۱۳ آبان ماه به تاسیسات زیر بنایی عباس‌آباد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text